Από στις 8 Φεβρουαρίου 2021 η εφημερίδα μας «Δήμος & Πολιτεία» (Σωτήρης Παπαμιχαήλ και Μαρία Βλαδιμήροβιτς) σε συνεργασία με την κίνηση πολιτών «Βύρωνας και τριγύρω»  και την Ένωση Πολιτών της «Ενάργειας»  είχαμε ζητήσει τη βράβευση του κοινωνικού φαρμακείου. Με βάση τα δεδομένα αυτά και επειδή δεν έχει γίνει τίποτα μέχρι τώρα, η «Ενάργεια»  επανέρχεται και απευθυνόμενη στον Δήμο Βύρωνα αναφέρει:

Αξιότιμε κ. Δήμαρχε,

Αξιότιμε Πρόεδρε του Δημοτικού Συμβουλίου, κ. Πλακίδα,

40 ημέρες πριν την αλλαγή του έτους είμαστε υποχρεωμένοι να Σας υπενθυμίσουμε τη δεσμωτική υπόσχεσή σας στο Δημοτικό Συμβούλιο για την βράβευση ή επιβράβευση της συλλογικότητας του Κοινωνικού Ιατρείου Φαρμακείου Βύρωνα, λίγο πριν τα Χριστούγεννα, βάσει του αιτήματος που είχε κατατεθεί την Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2021 από την κίνηση πολιτών «Βύρωνας και τριγύρω», την Εφημερίδα «Δήμος & Πολιτεία» (Σωτήρης Παπαμιχαήλ και Μαρία Βλαδιμήροβιτς) και την Ένωση Πολιτών της «Ενάργειας» και το οποίο είχε λάβει τον Αριθμό Πρωτοκόλλου : 2556/09-02-2021.

Μην διαφεύγει δε της μνήμης Σας ότι στο Δημοτικό Συμβούλιο της 10ης Φεβρουαρίου 2021 είχατε δηλώσει ότι η πρόταση μας θα εξεταζόταν στο επόμενο Δημοτικό Συμβούλιο και το είχατε δηλώσει ξεκάθαρα: «στο επόμενο Δημοτικό Συμβούλιο!»