Άμεση ήταν η ανταπόκριση από το  ¨Θεραπευτήριο Αθηνών¨ στο αίτημα του Δήμου μας να συνδράμει στην υλοποίηση του προγράμματος για τον κατ΄οίκον εμβολιασμό (με εμβόλια Pfizer) πολιτών που επιθυμούν να εμβολιαστούν, αλλά δεν μπορούν να μετακινηθούν προς τα εμβολιαστικά κέντρα.

Το ¨Θεραπευτήριο Αθηνών¨ σε συνεργασία με το Υπουργείο Υγείας εντάχθηκε από τις 29 Οκτωβρίου 2021, στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών με το εμβόλιο της Pfizer.

Παράλληλα, συνεχίζεται με επιτυχία η συνεργασία με την 1η Υγειονομική Περιφέρεια Αττικής, η οποία συμμετέχει ενεργά στην εθνική προσπάθεια εμβολιασμού των πολιτών κατά του Covid-19.

Όσοι πολίτες επιθυμούν να εμβολιαστούν κατ’ οίκον μπορούν να επικοινωνούν καθημερινά με το Τμήμα  Προαγωγής & Προστασίας Υγείας του Δήμου Βύρωνα, στο τηλέφωνο 210-7651583 (08:00 – 13:00), με τις  επισκέπτριες υγείας Βαγγελή Βασιλική και Παναγιωτακοπούλου Βασιλική.

Ο εμβολιασμός είναι πράξη ευθύνης και αλληλεγγύης