O Δήμος Καισαριανής ξεκίνησε εργασίες καθαρισμού φρεατίων υδροσυλλογής στους κοινόχρηστους χώρους του Δήμου, σε σχολικές μονάδες και στο χώρο του Σκοπευτηρίου .

Οι εργασίες καθαρισμού των φρεατίων θα γίνονται τμηματικά ανάλογα με τις ανάγκες.

Οι εργασίες περιλαμβάνουν την ανύψωση των σχαρών των φρεατίων υδροσυλλογής, τον καθαρισμό των φρεατίων, την απόφραξη των συνδετήριων αγωγών με τους κεντρικούς, την αποκομιδή των υλικών και απόθεση τους σε χώρο επιτρεπόμενης απόρριψης, το επιμελημένο πλύσιμο με πλυστικό μηχάνημα υψηλής πιέσεως τόσο των φρεατίων όσο και των συνδετήριων αγωγών, τέλος δε την ασφαλή επανατοποθέτηση των εσχαρών των φρεατίων.

Σε πρώτη φάση θα καθαριστούν 360 φρεάτια στην πόλη που εκτιμήθηκε ότι παρουσιάζουν το μεγαλύτερο πρόβλημα.

Στο επόμενο διάστημα οι εργασίες θα συνεχιστούν και στα υπόλοιπα φρεάτια.