Η Αριστερή Παρέμβαση Βύρωνα απευθύνεται προς τη δημοτική αρχή:

Στο δημοτικό συμβούλιο ημ. 15/11/2021 υπήρξε προφορική αναφορά από τον υπεύθυνο οικονομικών, αντιδήμαρχο κ. Κόκκαλη, ότι η εταιρεία που εκμεταλλεύεται το δημοτικό κτίριο του χώρου στάθμευσης επί της οδ. Ευαγγελικής Σχολής και το δημοτικό χώρο στάθμευσης στον Καρέα δεν καταβάλλει κανένα χρηματικό ποσό στο δήμο. Ο λόγος είναι ότι υπάρχει σύμβαση δήμου-εταιρείας μέσω ΣΔΙΤ για παραχώρηση και εκμετάλλευση των πάρκινγκ και η σύμβαση προβλέπει ο δήμος να παραχωρήσει μέσω ΣΔΙΤ στην εταιρεία τη διαχείριση και η εταιρεία να αποδίδει 5% επί των εσόδων. Αλλά η εταιρεία δεν εμφανίζει έσοδα ποτέ, παρουσιάζοντας μηδενικούς υπολογισμούς, παρότι, ο δήμος πληρώνει ΕΝΦΙΑ για τα 2 πάρκινγκ, παρότι δεν έχει έσοδα, επειδή δεν τα ιδιοχρησιμοποιεί. Μάλιστα η εφορία ζητά 45.000 € για τα 2 πάρκινγκ. Ενώ, η εφορία έχει βάλει φέτος και ένα πρόστιμο 17.000 € για αυτό τον ΕΝΦΙΑ.

Είπατε  ότι αναζητάτε φοροτεχνικό για να πάτε δικαστικά για το θέμα του ΕΝΦΙΑ. Ωστόσο, δεν αναφέρατε αν πρόκειται να κάνετε ενέργειες για την καταγγελία-ακύρωση της σύμβασης, ενώ αναφέρατε ότι θα το επαναφέρετε για συζήτηση. Ρωτάμε:

– Πόσα χρήματα έχει πληρώσει μέχρι τώρα ο δήμος για τον ΕΝΦΙΑ των 2 αυτών χώρων;

– Πότε λήγει η σύμβαση παραχώρησης των 2 κτιρίων χώρων στάθμευσης στην εταιρεία;

– Τι ενέργειες κάνετε για την καταγγελία της σύμβασης και πότε θα φέρετε το θέμα για συζήτηση και αποφάσεις;

Πηγή: aristeriparemvasivyrona