Συγκεντρώθηκαν σήμερα έξω από τον Άρειο πάγο δημότες και πολιτικοί με στόχο να πιέσουν τους δικαστές να πάρουν απόφαση υπέρ των δημοτικών συμφερόντων. Δεν θα κρίνω την κίνηση, δεν μπορώ όμως να μην αναρωτηθώ και δεν μπορώ να μη κρίνω τους λόγους που οδήγησαν στην κίνηση αυτή. Μία απόφαση που πρωτόδικα ήταν υπέρ του δήμου χάθηκε στο Εφετείο, το οποίο δικαίωσε τους ιδιώτες, που διεκδικούσαν το χώρο. Από τη στιγμή που οι ιδιώτες προσέβαλαν την πρωτόδικη απόφαση και οδηγηθήκαμε στο Εφετείο, η δημοτική αρχή λειτούργησε εν κρυπτώ χωρίς να ενημερώσει τους δημότες αλλά και τις δημοτικές παρατάξεις. Έκανε μάλιστα, κατά την άποψή μου, και ένα “έγκλημα” στο ζήτημα του χειρισμού της υπόθεσης. Αντί να κρατήσει το ίδιο νομικό γραφείο του κυρίου Παυλόπουλου, το οποίο είχε κερδίσει πρωτόδικα την υπόθεση, ή ένα άλλο νομικό γραφείο με κύρος και πολιτική ισχύ, λειτούργησε με τους νομικούς συμβούλους του δήμου, οι οποίοι δεν έχουν την εμπειρία, το κύρος και την πολιτική δύναμη, που είχε το γραφείο του κυρίου Παυλόπουλου. Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω εάν αυτό έγινε από ανικανότητα η από κακή εκτίμηση της κατάστασης. Σε κάθε περίπτωση όμως αποτελεί, όπως προανέφερα, “έγκλημα”. Και αφού, όπως είπα πριν, δεν ενημέρωσε κανέναν για τις κινήσεις της, σήμερα καλεί τους δημότες και τις δημοτικές παρατάξεις να στηρίξουν το αίτημα να αποδοθούν οι χώροι αυτοί στο δημόσιο. Εύχομαι καλή τύχη, όσο αφορά την απόφαση του Αρείου Πάγου και ελπίζω όλο αυτό να αποτελέσει μάθημα για τη δημοτική αρχή και να την οδηγήσει, στο μέλλον, στο σεβασμό του θεσμού του δημοτικού συμβουλίου αλλά και στο σεβασμό που οφείλει να δείχνει στους δημότες αυτής της πόλης.