Συνέντευξη του Δημάρχου Βύρωνα Γρηγόρη Κατωπόδη στον Επικοινωνία 94 FM, για την αύξηση από τον ΕΔΣΝΑ στο κόστος διαχείρισης των απορριμμάτων

Παρέμβαση του Δημάρχου Βύρωνα Γρηγόρη Κατωπόδη στον Επικοινωνία 94 FM και τους δημοσιογράφους Δημήτρη Δημακόπουλο και Γιώργο Μισιάκα για την απόφαση του Δ.Σ. του Ενιαίου Διαβαθμιδικού Συνδέσμου Νομού Αττικής (ΕΔΣΝΑ) με την οποία ορίζεται νέα τιμολογιακή πολιτική που προβλέπει αυξήσεις στη διαχείριση των απορριμμάτων για τους Δήμους.
Ο Γρ. Κατωπόδης τόνισε ότι στην πρόσφατη συνεδρίαση της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Αττικής (ΠΕΔΑ) αποφασίστηκε -σχεδόν ομόφωνα- να ζητηθεί η αναστολή της από 29.5.2020 απόφασης του Δ.Σ. του ΕΔΣΝΑ. Σημείωσε επίσης: «ο ΕΔΣΝΑ δεν άκουσε τους Δημάρχους και η εν λόγω απόφαση δεν ελήφθη με τον ενδεδειγμένο τρόπο, αλλά δια περιφοράς με έντονες διαφωνίες και μετά από προσβλητική άρνηση στην πρόταση του προέδρου της ΠΕΔΑ να συνεδριάσει πρώτα εκείνη και μετά να αποφασίσει ο ΕΔΣΝΑ».
Ακούστε περισσότερα: https://www.dimosbyrona.gr/article.php?id=9604