“Η τιμή στο φρέσκο γάλα έχει αυξηθεί από το περασμένο Φθινόπωρο 15 έως 17 λεπτά, στο ελαιόλαδο έχει ανατιμηθεί 10 ευρώ η συσκευασία των 5 λίτρων, τα ζυμαρικά έχουν αυξηθεί 50% και η ζάχαρη έχει πάρει από τον Οκτώβριο αύξηση 60% στην τιμή”, λέει στο Εuro2day.gr εμπορικός διευθυντής γνωστής αλυσίδας σούπερ μάρκετ.

Και αυτές δεν είναι οι μοναδικές αυξήσεις που έχουν περάσει στο καλάθι από το περασμένο Φθινόπωρο. Όλα τα προϊόντα έχουν πάρει πάνω τους νέες ανατιμήσεις ενώ ένας νέος κύκλος αυξήσεων, λόγω και του πολέμου στην Ουκρανία που έχει διαταράξει την παγκόσμια εφοδιαστική αλυσίδα, αναμένεται από τις αρχές Απριλίου, λένε στο Εuro2day.gr στελέχη από το λιανεμπόριο και τη βιομηχανία.

Στα άλευρα, όπως λένε οι ίδιοι, αρχίζουν να διπλώνουν οι τιμές, ενώ κόπηκαν οι προωθητικές ενέργειες, τα τηλεοπτικά και οι προσφορές. Σημαντικές είναι και οι ανατιμήσεις από τις αρχές Μαρτίου σε όλα τα προϊόντα που έχουν ως βασική πρώτη ύλη το μαλακό αλεύρι το οποίο η χώρα εισάγει. Η Αλλατίνη (Elbisco), σύμφωνα με στέλεχος από τον κλάδο των σούπερ μάρκετ, έχει στείλει από τον Νοέμβριο τρεις φορές νέους τιμοκαταλόγους με αντίστοιχες αυξήσεις τιμών. Από κοντά και η εταιρεία μπισκότων Βιολάντα, η Παπαδοπούλου και ο Καραμολέγκος.  Η τιμή της φρυγανιάς, έχει αυξηθεί 16% μέσα σε τρεις μήνες ενώ οι νέες ανατιμήσεις από την Αρτοβιομηχανία Καραμολέγκος θα περάσουν στην κατανάλωση από 1η Απριλίου.

Στα όσπρια και το ρύζι, οι τιμές μεταβάλλονται εβδομαδιαίως, παρά το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα προϊόντα είναι περασμένης σοδειάς. Ένα ευρώ έχει πάει πάνω η τιμή στα κοτόπουλα, λόγω της μείωσης των προσφορών και των προωθητικών ενεργειών που συγκρατούσαν την τιμή στα επίπεδα των 2 ευρώ το κιλό ενώ αύξηση 1 ευρώ στο κιλό καταγράφεται τις τελευταίες ημέρες στις τιμές των χοιρινών. Αποτέλεσμα μέχρι σήμερα οι σταθμισμένες ανατιμήσεις στα ράφια των σούπερ μάρκετ να είναι της τάξεως του 8-10%, σημειώνουν οι ίδιες πηγές.

Από κοντά και το ψωμί, η τιμή κιλού του οποίου σε κάποιες γνωστές αλυσίδες έχει “πετάξει” πάνω από τα 5 ευρώ. Στον φούρνο μια φραντζόλα ψωμί πωλείται σήμερα 1,20 ευρώ από 0,80 ευρώ που ήταν πριν από λίγες εβδομάδες. Αυτό στην πράξη σημαίνει πως η τιμή για ένα κιλό ψωμί από τον φούρνο τιμάται σήμερα στα 3,60 ευρώ στην περίπτωση που στο ένα κιλό ο φούρναρης βγάζει 3 φραντζόλες ή 4,8 ευρώ στην περίπτωση που στο κιλό βγάζει 4 φραντζόλες.

Την ίδια στιγμή υπό πίεση βρίσκονται τα αποθέματα σε αλεύρι, ηλιέλαιο και ζάχαρη. “Μας έρχονται μειωμένες παραγγελίες” λέει στο Euro2day.gr εμπορικός διευθυντής αλυσίδας σούπερ μάρκετ με πανελλαδική παρουσία. Ο ίδιος αποδίδει αυτό το γεγονός στην αύξηση των αγορών από τους καταναλωτές στα συγκεκριμένα είδη υπό τον φόβο ελλείψεων. Για τον λόγο αυτό άλλωστε οι περισσότερες αλυσίδες σούπερ μάρκετ έχουν βάλει πλαφόν στην πώλησή αλεύρων, ηλιελαίου και ζάχαρης.

Σε μια προσπάθεια ελέγχου των αποθεμάτων, πριν από λίγες ημέρες πέρασε τροπολογία στη Βουλή για τον έλεγχο τους σε πρώτες ύλες για την παραγωγή λιπασμάτων, λιπάσματα, ζωοτροφές, ωμά δημητριακά παντός είδους και ιδίως σιτάρι ή σιμιγδάλι, κριθάρι, βρώμη, καλαμπόκι, εδώδιμο φαγόπυρο, άλευρα και ιδίως αλεύρια σιταριού ή σιμιγδαλιού και αλεύρια δημητριακών, ηλίανθο και φυτικά έλαια εκτός από το ελαιόλαδο και ιδίως ηλιέλαιο, φοινικέλαιο και αραβοσιτέλαιο.

Εκτός από την επάρκεια, μείζον θέμα παραμένει ο περιορισμός του διαθέσιμου εισοδήματος και από την αύξηση του κόστους ενέργειας. Σύμφωνα με δημοσκόπηση της MARC που πραγματοποιήθηκε για λογαριασμό του ΑΝΤ1, το 15,5% του δείγματος δήλωσε πως δεν μπορεί πλέον να ανταποκριθεί στις ανάγκες του και 40% ότι έχει αναγκαστεί να περιορίσει βασικές ανάγκες. Πολλά είναι επίσης τα νοικοκυριά (73,4%) που εμφανίζονται να έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές, σε λογαριασμούς ενέργειας, σε τράπεζες και σε ενοίκια.

Ο περιορισμός του διαθέσιμου εισοδήματος φαίνεται και στο ταμείο των σούπερ μάρκετ. Τους δύο πρώτους μήνες οι πωλήσεις σε αξία ήταν κάτω 4-5% σε σχέση με τον αντίστοιχο διάστημα του 2021. Ο Μάρτιος εκτιμάται ότι θα είναι λίγο καλύτερος, με τις πωλήσεις σε αξία να κινούνται στο -2-0%, όμως σε επίπεδο όγκου πωλήσεων η πτώση της κατανάλωσης κυμαίνεται στο 8-10% σε σχέση με τον αντίστοιχο περσινό μήνα.

Η Κυβέρνηση εξετάζει την πιθανότητα νέων παρεμβάσεων και ζυγίζει τις αντοχές του προϋπολογισμού. Πριν από λίγες ημέρες ο υπουργός Ανάπτυξης Άδωνις Γεωργιάδης επανέφερε και πάλι το θέμα του ΦΠΑ αν και βέβαια είναι κάτι που το αρμόδιο υπουργείο, λόγω δημοσιονομικού βάρους, αποφεύγει να βάλει στην ατζέντα.

Σύμφωνα με πληροφορίες εξετάζεται η μετάταξη προϊόντων, όπως το αλεύρι και το ηλιέλαιο όπου εντοπίζεται το μεγάλο πρόβλημα στο 6%, που είναι ο υπερμειωμένος συντελεστής ΦΠΑ, από το 13%. Μια τέτοια κίνηση θα έχει δημοσιονομικό αντίκτυπο της τάξης των 140 εκατ. ευρώ.

Πηγή: msn.com