Παρασκευή 25 Μαρτίου 2022

Ο Δήμος Καισαριανής σας προσκαλεί στον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821

Το πρόγραμμα του εορτασμού περιλαμβάνει:

Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022

Γενικός σημαιοστολισμός της πόλης από τις 08:00 της 23ης Μαρτίου μέχρι τη δύση του ήλιου της 25ης Μαρτίου 2022 και φωταγώγηση όλων των δημόσιων και δημοτικών κτιρίων.

Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022

Πανηγυρικός εορτασμός σε σχολεία και εκπαιδευτικές δομές της πόλης από καθηγητές, δασκάλους, σπουδαστές και μαθητές με ομιλίες και άλλες εκδηλώσεις.

Παρασκευή 25 Μαρτίου 2022

07.00 Έναρξη Όρθρου στο Μητροπολιτικό Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καισαριανής

08.30 Θεία Λειτουργία

10.30 Τέλεση Επίσημης Δοξολογίας

11.15 Προσέλευση στο Μνημείο Ηρώων στην πλατεία Δημάρχου Παναγιώτη Μακρή

– Τέλεση Επιμνημόσυνης δέησης

– Εκφώνηση του πανηγυρικού λόγου της ημέρας από το Δήμαρχο Καισαριανής Χρήστο Βοσκόπουλο

– Κατάθεση στεφάνων

– Τήρηση ενός (1) λεπτού σιγής στη μνήμη των ηρώων

– Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου

– Λήξη τελετής και αναχώρηση των επισήμων προς το χώρο διεξαγωγής της παρέλασης.

11.45 ΠΑΡΕΛΑΣΗ κατά μήκος της λεωφόρου Εθνικής Αντίστασης, με την ακόλουθη σειρά:

– Μπάντα των Λυκείων της πόλης μας

– Μαθητές Δημοτικών Σχολείων – Γυμνασίων – Λυκείων

– Μαζικοί φορείς της πόλης

– Πρόσκοποι

Ο χώρος συγκέντρωσης πριν την έναρξη της παρελάσεως για τα σχολεία και τους φορείς που θα παρελάσουν είναι το προαύλιο του Δημοτικού σχολείου «Ε. Βενιζέλου».

Τα τμήματα της παρέλασης μετά τη διέλευση τους από την κεντρική πλατεία θα διαλύονται με ευθύνη των συνοδών τους στην οδό Πανιωνίου.

Σχετικά με τις καταθέσεις στεφάνων, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με την Μαρία Ευαγγελάτου στο Γραφείο Δημοσίων Σχέσεων, στο τηλέφωνο 213-2010739 έως την Τετάρτη 23 Μαρτίου 2022.

Υπενθυμίζουμε ότι ο κάθε φορέας μεριμνά για την αγορά του στεφάνου και είναι υπεύθυνος για την αποστολή του στο Μνημείο Ηρώων.

Επισημαίνεται ότι λόγω των μέτρων που λαμβάνονται για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού Covid-19, οι εορταστικές εκδηλώσεις θα γίνουν σύμφωνα με τις ισχύουσες υγειονομικές διατάξεις για λόγους δημόσιας υγείας.